Mam bóle współczulne

Z zawodu jestem dyrektorem, więc nie mogę przejść obojętnie obok jeziora w otoczeniu zieleni, w miejscu którego mógłby stać spółdzielczy punktowiec.

Serwis natemat, w alarmistycznym tonie napisał, że ‚Wiadomości’ straciły w styczniu aż 410 tysięcy widzów. Gewałt, Kurski to funkcjonariusz partyjny a nie menadżer, czystka, program nie przypomina tego sprzed kilku tygodni, wszystko jak w stanie wojennym, aż dziw że nie noszą jeszcze mundurów.

I od razu widać efekty. Polacy nie chcą oglądać programu przygotowanego przez nowych reporterów, sprzedawczyków, którzy powinni się wstydzić patrzeć w lustro, wszystko się wali, telewizja tfu publiczna na skraju bankructwa. Czerwony świt się z nocy budzi, larum grajmy.

Nie jestem w stanie ocenić zawartości nowego dziennika, bo w telewizji oglądam czasami sport, oraz Grę o Tron, ale GoTa to w innej, bardziej zagranicznej. Dlatego nie wiem jaka jest jakość zmian, i zamiast gadania o wrażeniach, skoncentruję się na cyfrach.

Natemat powołuje się w tekście na dane z serwisu wirtualnemedia. Znam wirtualnemedia, i znam ich podejście do sposobu prezentowania danych, który czasami jest, delikatnie mówiąc, lekko ekscentryczny. Byłem dziwnie spokojny, że autor nie zada sobie trudu, żeby przyjrzeć się dokładnie liczbom, tylko przeklei informacje z wirtualnych, doda chwytny tytuł, i już kliki lecą. Ewentualnie się przyjrzy, ale stwierdzi, że nawet jeżeli nie mają sensu, to nie możemy pozwolić na to, żeby jakieś głupie dane stanęły na drodze sensacyjnego artykułu.

Obadajmy na spokojnie wykres.

oglądalność
fot. wirtualnemedia.pl

Dokładne wyniki Wiadomości w ostatnim półroczu wyglądają następująco:
sierpień – 2 586 000
wrzesień – 3 456 000
październik – 3 716 000
listopad – 4 041 000
grudzień – 3 783 000
styczeń ’16 – 3 703 000

I jeszcze styczeń ’15 – 4 112 000

I już wiadomo o co chodzi. Spadek o 411 tysięcy dotyczy zmiany styczeń do stycznia. Zestawianie danych miesięcznych w odstępie rocznych, ma według mnie taki sens, jak porównywanie długości z objętością.

Ostatni akapit z natemat brzmi następująco:
Przypomnijmy, że od 11 stycznia, redakcją „Wiadomości” kieruje Marzena Paczuska, która zastąpiła Piotra Kraśko. Od tamtej pory, na antenie można dostrzec manipulacje, a także pominięcia ważnych, choć niewygodnych dla nowej władzy tematów.

Jaki idzie przekaz? Patrzcie, te nieudaczniki rządzą od 11 stycznia, i w niecałe trzy tygodnie doprowadzili do katastrofy, a na dodatek manipulują, i cenzurują niewygodne prawdy.

Niezależnie od moich sympatii politycznych, takie akcje mnie osłabiają swoim prymitywizmem. Można manipulować danymi zręcznie, ze swadą, w sposób na pierwszy i drugi rzut oka niezauważalny, no jakoś  tak elegancko. A nie jakby cepem walił. Nie, nawet nie cepem, bo cepem też trzeba umieć. O, wiem. Jakby chujem zboże młócił.

No ale nikogo to nie obchodzi, bo kto zagląda do danych źródłowych.

2 myśli na temat “Mam bóle współczulne”

 1. Aż se komentne. A to nie jest tak, że porównywanie oglądalności styczeń do stycznia ma sens, bo jak se porównasz styczeń do lipca to się dowiesz, że w lipcu o 19:30 są fajniejsze zajęcia niż lampienie w telewizornie? Co poniekąd widać na wykresie, btw?

  Polubienie

  1. Tak, ale jak spojrzysz na ten wykres to zobaczysz, ze wariacje sezonowe sa duzo wieksze niz ta celebrowana roznica styczen 2015 – styczen 2016. W sensie, ze ten spadek o 400 tys. nie musi byc statystycznie znaczacy.

   Nawiasem mowiac, niektorzy uwazaja ze rysowanie wykresow z osia Y nie zaczynajaca sie w zerze tez jest ciut manipulacyjne, bo wyolbrzymia kazda fluktuacje.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: